Sprzedaż samochodu: skup, komis czy ogłoszenie – co wybrać?

Chciałbyś mieć już pod blokiem albo w garażu nowe auto? Żeby kupić kolejny pojazd, przydałoby się jednak spieniężyć najpierw ten poprzedni. Jeśli rozważasz właśnie, jak sprzedać samochód w najbardziej odpowiedni sposób, zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Opublikowane: 18.02.2020

Przeanalizujemy w nim plusy i minusy tradycyjnych form sprzedaży auta takich jak skorzystanie z usług skupu lub komisu, a także wystawienie ogłoszenia na specjalnym portalu. Przedstawimy Ci również nowy sposób na sprzedanie samochodu, dzięki któremu oszczędzisz czas i nerwy, a sporo zyskasz w kwestii finansów. Mamy nadzieję, że Ci się spodoba!

Sprawdź wszystkie opcje sprzedaży samochodu używanego

Sprzedaż samochodu do skupu

Ta opcja kusi w szczególności osoby, które jeszcze nigdy nie podejmowały się sprzedaży auta albo te, które potrzebują jak najszybciej mieć gotówkę w ręku. Skup samochodów bierze na siebie całkiem sporo obowiązków: nie musisz na przykład polerować pojazdu tak, aby wyglądał jak najlepiej, drobne naprawy to również coś, z czym pracownicy bez problemu sobie poradzą. Chcą w końcu odsprzedać auto z jak największym zyskiem, więc z chęcią przyjmują samochody, które potrzebują trochę pracy, by doprowadzić je do zachęcającego stanu.

Niestety skup nie jest właściwą odpowiedzią dla osób, które zastanawiają się, jak drogo sprzedać auto. Jako że ta opcja pozwala dostać pieniądze za pojazd w zasadzie od ręki, trzeba niestety pogodzić się z faktem, że zaproponowana wycena na pewno będzie niższa od ceny rynkowej. Oczywiście możesz zaproponować swoje auto w kilku skupach i zdecydować się na najwyższą ofertę, ale raczej nie znajdziesz takiej, która naprawdę usatysfakcjonuje Cię finansowo.

Skup samochodów to najszybszy sposób sprzedaży aut używanych

Sprzedaż samochodu do komisu

Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż samochodu do komisu, będziesz musiał poczekać na pieniądze sporo dużej. To dlatego, że komis nie kupuje tak naprawdę Twojego pojazdu, a bierze na siebie pośrednictwo i pracuje nad tym, aby znaleźć kupującego. Będziesz musiał zawrzeć specjalną umowę, w której zobowiążesz się do pokrycia prowizji, czyli opłaty za pomoc udzieloną przez komis podczas sprzedaży. Może ona wynieść określoną kwotę lub procent od uzyskanej ceny. Takie kwestie są do ustalenia i każdy komis samochodowy podchodzi do tematu nieco inaczej.

W komisie możesz uzyskać lepsze warunki finansowe niż na skupie, w szczególności, jeżeli nie zależy Ci na czasie. Podczas podpisywania umowy możesz zaznaczyć w niej, że zgadzasz się na sprzedaż samochodu przez komis tylko powyżej określonej kwoty minimalnej. Dzięki temu zapewnisz sobie, że pośrednik nie opchnie pojazdu po mało satysfakcjonującej cenie tylko po to, żeby mieć go już z głowy i odebrać prowizję. Kolejny plus jest taki, że oszczędzasz czas na szukaniu potencjalnych kupców i odbywaniu z nimi negocjacji. Tym wszystkim zajmuje się za Ciebie bowiem auto komis.

Niestety i tak czekają Cię negocjacje podczas podpisywania umowy. W końcu wiadomo, że Ty będziesz chciał zapłacić jak najmniejszą prowizję i nie brać odpowiedzialności za pojazd podczas jazdy testowej, natomiast komisowi na rękę będą odwrotne warunki. Kolejnym minusem jest sama konieczność opłacenia prowizji. To oczywiście w pełni naturalne, że za usługę należy zapłacić, ale będzie się to wiązało ze stratą części środków uzyskanych ze sprzedaży auta.

W komisie za swoje używane auto możesz wynegocjować zadowalającą Cię kwotę

Sprzedaż samochodu przez ogłoszenie

Jeśli zechcesz, zawsze możesz wziąć cały proces sprzedażowy na siebie. Wiąże się to jednak z koniecznością samodzielnej pracy nad wszystkimi aspektami transakcji. Warto oczywiście, abyś doprowadził auto do jak najlepszego stanu. To oznacza porządne wyczyszczenie całego pojazdu z zewnątrz i od wewnątrz, a może nawet wymianę niektórych elementów. Odkurzanie, pranie tapicerek, polerowanie lakieru… Tego typu zagrywki są przydatne, jeśli chcesz sprzedać auto prywatnemu kupcowi. Taka osoba będzie osobiście korzystać z pojazdu, a do tego nie posiada na tyle eksperckiej wiedzy, aby realnie ocenić jego wartość.

Samodzielnie będziesz musiał także wybrać portal, który pozwoli Ci na sprzedaż auta przez ogłoszenie. Zależnie od tego, jaką politykę prowadzi określony serwis, będziesz musiał zapłacić za samo wystawienie samochodu na sprzedaż. Możliwe także, że okaże się konieczne pokrycie prowizji od kwoty, za którą uda Ci się pozbyć auta. Wcześniej będziesz jednak musiał zająć się jeszcze negocjacjami. Z pewnością odezwie się do Ciebie wielu potencjalnych kupców. Niestety doświadczenie podpowiada, że większość ofert uznasz za  niezadowalające. Kupujący chcą w końcu zapłacić jak najmniej, a Ty chciałbyś otrzymać za sprzedaż samochodu przez ogłoszenie jak największą kwotę – w końcu właśnie dlatego decydujesz się na własną rękę zadbać o transakcję. Możesz się więc przygotować na wiele telefonów i wiadomości mailowych, na które będziesz musiał odpowiedzieć w wolnym czasie.

Ogłoszenie auta używanego w internecie na pewno pozwoli Ci zarobić najwięcej - niestety kosztuje to najwięcej pracy

Jak najlepiej sprzedać auto?

Jak widać każda z metod ma swoje plusy i minusy. Sprzedaż auta do skupu pozwala pozbyć się pojazdu szybko i bez zbędnych negocjacji, ale finansowo okazuje się zdecydowanie najmniej satysfakcjonująca. Auto komis to ciekawy wybór pośredni, dzięki któremu można sprzedać samochód bez angażowania się w negocjację i po dobrej cenie. Wymaga on jednak opłacenia prowizji i odczekania, aż handlowiec znajdzie kupca gotowego zapłacić wystarczająco. Sprzedaż auta przez ogłoszenie pozwala natomiast wycisnąć z transakcji więcej pieniędzy, ale wiąże się z koniecznością doprowadzenia auta do idealnego stanu i prowadzenia irytujących negocjacji. Czy istnieje jakaś alternatywa?

Platforma Autodiil jako alternatywa do sprzedaży auta w skupie, komisie czy z ogłoszenia

Poznaj Autodiil!

Mamy świadomość, że dotychczas sprzedaż używanego auta stanowiła dla wielu osób wyzwanie, a wybór odpowiedniej metody wymuszał pogodzenie się z pewnym zestawem wad. Wad, których pewnie wolałbyś uniknąć. My też, dlatego stworzyliśmy Autodiil: innowacyjny portal aukcyjny, dzięki któremu sprzedasz swój samochód szybko, bez nerwów, po dobrej cenie i do tego zupełnie za darmo!

Wystarczy, że wypełnisz formularz danymi na temat swojego samochodu i wrzucisz kilka zdjęć. Tak samo jak na portalu ogłoszeniowym, ale różnic na plus jest naprawdę dużo! Po pierwsze: nic nie musisz płacić. Naprawdę, ani grosza, od początku aż do samej sprzedaży.

Dodajesz samochód używany do naszej platformy, a dealerzy licytują się o niego!

Po drugie, kiedy Twoje ogłoszenie zostanie już zaakceptowane, rozpocznie się licytacja. Dilerzy samochodowi będą rywalizować w niej o Twój samochód, a po upłynięciu 96 godzin sam zdecydujesz, która oferta najbardziej Ci się podoba i z którym kupcem chcesz się skontaktować. Twoje dane kontaktowe otrzymają wyłącznie Ci dilerzy, którym zechcesz je podać. Zero głuchych telefonów i niepoważnych negocjacji. Taki układ pozwala nam zaoferować usługę, która jest w pełni darmowa dla sprzedawców samochodów. Prowizję płaci tylko kupiec! 

Po trzecie, jako że na Autodiil kupują osoby profesjonalnie zajmujące się skupem samochodów, możesz być pewien, że Twoje auto zostanie wycenione uczciwie. Formuła aukcji sprawia natomiast, że dilerzy będą mieć powód, by zaoferować jak najwyższą cenę. Na Autodiil to Ty decydujesz, jak przebiegnie transakcja. Dzięki naszemu pośrednictwu otrzymasz zestaw ofert od zaufanych kupców, a co z nimi zrobisz? To należy już do Ciebie. Możesz skontaktować się z kilkoma dilerami albo z żadnym, jeśli ani jedna oferta Cię nie satysfakcjonuje.

Autodiil powstał po to, by handel autami używanymi wszedł na wyższy poziom uczciwości i wygody dla obu stron transakcji. Naszym zdaniem wyszło nam naprawdę dobrze, więc zapraszamy do udziału. Sprzedaj auto na Autodiil!

Autodiil - to rozwiązanie dla sprzedawców aut którzy chce sprzedać auto szybko i za wysoką cenę - Sprawdź!

« Powrót do bloga.